Kontakt

+385 95 347 0253
+36 30 927 8976

Email

marko.aralica@gmail.com

Izleti

Mađarska

NAPOMENA

NAPOMENA: IZLETI SU ISKLJUČIVO NAMIJENJENI ORGANIZIRANIM GRUPAMA (UDRUGE, DRUŠTVA, KLUBOVI, ŽUPE itd.).

Organizirane izlete iz Hrvatske dogovaramo isključivo s organizatorima puta.

Interesantan cjelodnevni program vrijedi samo za grupe od 20-50 osoba.

Za grupe preko 30 osoba dajemo 1 gratis, a za grupe preko 40 osoba dajemo 2 gratis.

Grupu iz Hrvatske dočekujemo u Harkanju ili okolici, na dogovorenom mjestu u Mađarskoj, i tijekom cijeloga izleta u Mađarskoj mi kao organizator programa provodimo vrijeme s grupom bez obzira koji paket bude prethodno dogovoren s predsjednikom udruge ili organizatorom puta.

Cijena paketa ne uključuje organizaciju i pripremu putovanja!

Datum polaska bez ograničenja, određuje organizator grupe koje dolazi!

Plaćanje po dogovoru sa organizatorom grupe koja dolazi!

Za sve upite i rezervacije molimo da nas kontaktirate putem maila na marko.aralica@gmail.com ili na broj telefona 095 347 0253.

Pročitaj više

DESTINACIJA BR.1 DDNP Nacionalni park Drava Dunav

DDNP Nacionalni park Drava Dunav

Mjesto je dobrodošlice s rakijom i Aralica domjenkom uz mađarske specijalitete, kobasicu, kulen, slaninu, sir!

Nakon zakuske slijedi upoznavanje nacionalnog parka Drava-Dunav i njegove značajke kao što su:

  1. Upoznavanje s mjestom gdje se održala II mohačka bitka (Haršanjska) u kojoj je Sveta liga 12. kolovoza 1687 godine protjerala Turke iz Europe nakon 161 godine osvajačkih pohoda i opsade.
  2. Mjesto koje služi kao amfiteatar u kojem se svake godine u prvom tjednu kolovoza održavaju kazališne predstave, opere, književne večeri, večeri sa svjetlosnim efektima.
  3. Uz isti DDNP vezuje se i legenda o haršanjskom brdu, vještici, prekrasnoj kćerki po imenu Harka, vragu i nastanku hrakanjskog lječilišta i banje.
  4. Danas je ovaj park kiparska kolonija, a povijest parka skulptura Nađharšanj seže u 1967. godinu. Tada je formulirana ideja o stvaranju kiparskog studija u bivšem kamenolomu Saršomjo. Sljedeće godine umjetnici su osnovali stalni ljetni umjetnički kamp. U početku su sudjelovali samo mađarski kipari, već nakon druge godine iz Amerike, Japana, Norveške Poljske….

Panoramska šetnica Kikerič izgrađena je 2020. godine na rubu stijene koja omogućuje posjetiteljima sigurno kretanje, a istovremeno štiti floru područja od gaženja, jer posjetitelji hodaju po metalnoj šetnici s ogradama iznad razine tla.

Početak šetnice, kao i gornji vidikovac hrabro strše iznad parka skulptura koji omogućavaju prekrasan panoramski pogled na vinograde sa sjeverne i zapadne strane kao i prema Dravi sa južne.

Pročitaj više

1. II MOHAČKA BITKA 1687 GODINE Nalazimo se na veoma značajnom mjestu kako za Mađarsku tako i za Evropu jer točno ovdje je otpočeta II mohačka bitka 12.kolovoza 1687. kada su nakon 161 godine Turci protjerani iz Mađarske i Evrope. (Prva mohačka bitka u kojoj su Turci pobjedili 29.08.1526. na mohačkom polju mladog dvadesetogodišnjeg mađarskog kralja Ludovika II – od tridesettrogodišnjeg Sulejmana I veličanstveog uz gubitke 23.000/16.000 vojnika). No međutim 12. kolovoza 1687. godine odigrala se bitka na Szársomlyu odnosno na obroncima Vilanjske planine (brda Haršanja, odnosno mjestu upravo gdje se mi sada nalazimo, znači prije 336 godina između snaga Svete lige, koja je stvorena na poticaj pape Inocenta XI, a ligu su osnovali: Sveto Rimsko Carstvo, Mletačka republika i Poljsko-Litavska Unija, Rusko Carstvo – (u čijem sastavu su bile i austrijske, bavarske, ugarske i hrvatske postrojbe) i Osmanskog carstva u kojoj su izvojevale pobjedu nad turskim postrojbama. Bitka je iz propagandnih razloga imenovana kao druga mohačka bitka, da bi se podigao moral kršćanskim zemljama, jer je pobjedom u ovoj bitci kršćanska vojska uzvratila turskom Carstvu za poraz u prvoj mohačkoj bitci, koja se odvila 1526., 40-ak km dalje od ovoga mjesta. Poginulih i ranjenih cca 17.000/40.000 vojnika. Svake godine na ovom terenu se evocira repriza II mohačke bitke.
2. AMFITEATAR SVAKE GODINE PRVI TJEDAN KOLOVOZA U ovom parku, na ovom mjestu koji služi kao amfiteatar svake se godine u prvom tjednu kolovoza 5 dana odvija dio događanja velikog festivala, trećega po veličini u Mađarskoj koji se zove po haršanjskoj legendi „Vražji kotao“sa 600 događaja u 4 sela i posjeti ga cca 100.000 posjetitelja.
3. LEGENDA O HARŠANJSKOM BRDU I HARKANJSKOJ BANJI „Jednom davno, živjela je stara vještica u selu Nagyharsány, u podnožju planine Saršomjo, koja je imala prekrasnu kćer Harku. Oči su joj svjetlucale poput dijamanata, raskošna raspuštena kosa bila je spektakularno svilenkasta poput večernje izmaglice, a njezina lijepo zakrivljena, crvena usta mogla su se usporediti samo s pupoljkom ruže koji se otvara u zoru. Đavao je pod svaku cijenu želio dotaknuti nevinu ljepoticu. Obećao je punici drva, a kad ni to nije upalilo, zaprijetio joj je kletvom. Majka je ponudila nagodbu: ako vrag izore kameno brdo Harsány od noći do zore, dok ne zapjeva pijetao, onda je djevojka njegova, ali ako promaši i jednu brazdu, neka ne računa na njezinu ruku. Vrag se obradovao ponudi, izvadio je iz pakla svoj plug i od njih uhvatio mačku i kozu i upregnuo ih. Počeo je veselo orati, a sat još nije otkucao ponoć, a već je pola planine bilo izorano. Starica se uplašila zbog toga i u svom posljednjem očaju, došla je na briljantnu ideju za spašavanje. Nakon ponoći otišla je u kokošinjac i uzela pjetla, bacila ga u zrak, on je počeo kukurikati. Nakon toga su mu svi pjetlovi uzvratili i ubrzo se cijelo selo oglasilo kukurikanjem. Đavo nije primijetio lukavstvo, u svom bijesu zbog njegova neuspjeha bacio je plug sve do Beremenda (blato koje je palo s pluga nastalo je brdo Beremend), a mačka i pjetao su odfrknuli do Drave (od tada je Drava postala tako virovita), nakon toga i sam je nestao u utrobi zemlje bez ikakve veze, a zbog toga traga koji je nastao u tom mjestu (nastao je Harkany koji je dobio ime po lijepoj Harki). Tamo gdje je sišao u pakao, kroz tu pukotinu je tada na površinu izbila ta sumporna voda koja od tada klokoće u harkanjskoj banji. "
4. PARK SKULPTURA – KIPARSKA KOLONIJA
Povijest Parka skulptura Nagyharsány seže u 1967. godinu. Tada je formulirana ideja o stvaranju kiparskog studija u bivšem kamenolomu Szársomlyó. Sljedeće godine umjetnici su osnovali stalni ljetni umjetnički kamp. Sukladno odredbama povelje, svaki umjetnik mora predati jedan od radova nastalih na radionici u javnu zbirku simpozija. To je bila osnova današnjeg parka skulptura na otvorenom. U prvim su se godinama pozivali novopečeni mađarski umjetnici, a kasnije su se u kreativni rad uključili strani kipari, od Norveške do Italije, od Sjedinjenih Američkih Država do Japana.
Kreativna radionica postala je izvrstan prostor na kojem likovni umjetnici grade odnose i razvijaju svoje znanje. Djela koja se ovdje nalaze, bave se isključivo estetskim i umjetničkim pitanjima, dajući sliku prave umjetnosti vremena. Među kreativnim umjetnicima možemo pronaći poznate majstore Mađarske, Norveške, Amerike i Japana.
Radovi od kamena iz okolnog prostora, u najširem mogućem ateljeu, na otvorenom, gotovo da oživljavaju u parku skulptura, napušteni kamenolom i postao je pravi dom za umjetnine. Pozadina skulptura je sa sjevera i zapada strmi zid napuštenog kamenoloma, sačinjen od slojeva gornjojurskog vapnenca, a s juga pruža se beskrajni krajolik uz Dravu.
Skupina art fakata je 2009. godine zaštićena kao spomenik kulture.
Parkom skulptura Nagyharsány upravlja Uprava Nacionalnog parka Dunav-Drava od proljeća 2012. godine. Godine 2020. nova moderna recepcija stilski uklopljena u krajolik, a na rubu kamenog zida koji okružuje park skulptura napravljena je panoramska šetnica. U novoj recepciji nalazi se blagajna, sanitarni čvorovi, izložbeni i društveni prostor, panoi povijesti stvaralaštva Parka skulptura. Na vrhu zgrade možete razgledati zbirku skulptura koja raste od 1967. godine i trenutno broji 130 umjetnina na prostoru nekadašnjeg rudarskog dvorišta. Panoramska šetnica Kikerič izgrađena 2020. Godine na rubu stijene omogućuje posjetiteljima sigurno kretanje, a istovremeno štiti floru područja od gaženja, jer posjetitelji hodaju po metalnoj šetnici s ogradama iznad razine tla. Početak šetnice, kao i na gornji vidikovac hrabro strše iznad parka skulptura koji omogućavaju prekrasan panoramski pogled na vinograde sa sjeverne i zapadne strane kao i prema Dravi sa južne.
O IMENU U javnosti ovaj objekt ima nekoliko imena: „Park skulptura Nagyharsányi“, „Park skulptura Villányi“, „Kreativna kolonija Villányi“, „Umjetnička kolonija Villányi“. Budući da se park skulptura nalazi u administrativnom području Nagyharsánya, ovdje su se odvijale kreativne aktivnosti u okviru simpozija, ovdje se mogu pogledati završena umjetnička djela, a vila Đimóti, koja je služila kao rezidencija umjetnika, također se nalazi u području Nagyharsánya, zbog čega je odabran naziv "Park skulptura“